Jako patron dominikánů, ale i krejčích, astronomů, vědců a Boloně je uctíván svatý Dominik, jehož památku slaví římskokatolická církev 8. srpna.

Je vzýván proti krupobití a horečce a zobrazován jako kazatel v dominikánském rouchu, s knihou, lilií, křížem, růžencem, kamenem a nejčastěji s černobílým psem, který drží v tlamě hořící pochodeň. Podle legendy se totiž jeho matce před jeho narozením zdál sen, že porodila psa, který pochodní zapálil svět.
Zakladatel Řádu bratří kazatelů, který později přijal jeho jméno - dominikáni, a významný kazatel se narodil mezi roky 1173 až 1175 ve vesnici Caleruega v severní Kastilii v rytířské rodině Guzmánů. Po dokončení studií byl vysvěcen na kněze a stal se kanovníkem kapituly v Osmě. Obrat v jeho životě způsobila mise proti kacířskému hnutí ve Francii, proti němuž papež Inocenc III. počátkem 13. století vyhlásil křížovou výpravu. Dominik, pověřený papežem přivést odpadlíky k jednotě s církví, se snažil spor řešit smírnou cestou.
V roce 1215 se usadil ve francouzském Toulouse a začal uskutečňovat svou dlouholetou myšlenku na založení nového řádu. Papež jeho záměr o rok později schválil a dominikánská řehole, jež se vyznačuje chudobou a prací, měla brzy poté na 60 klášterů v různých zemích Evropy. Dominik zemřel 6. srpna 1221 v italské Boloni, kde byl také pochován. Za svatého byl prohlášen už v roce 1234.
Do Čech řád Dominikánů přišel kolem r. 1232 během vlády Přemysla Otakara I. Mezi významné české dominikány minulého století patřili Reginald Dacík, Metoděj Habáň a Silvestr Braito; před 2. svět. válkou vydávali mj. revui Na hlubinu. Dominikánem je i současný pražský arcibiskup Dominik Duka.