Pětidílný dokumentární cyklus v režii Michaely Rozbrojové poběží od 3. července 2016 na programu ČT 2.
Kaple patří často k tomu nejcennějšímu a nejkrásnějšímu, co mohou hrady a zámky nabídnout. Přesto si dodnes zachovaly svůj intimní a posvátný ráz, kvůli kterému si je šlechtické rody po staletí stavěly. Místa, která byla svědkem formování české státnosti, kde se přepisovaly náboženské dějiny našich zemí, a která dodnes budí v lidech tichou úctu, představuje nový dokumentární cyklus brněnského studia České televize Kaple - duše rodů. Vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Tvůrčí producentské skupině Patricka Diviše.
Pětici hradů a zámků zvolili tvůrci seriálu tak, aby diváky postupně provedli všemi dějinnými a uměleckými érami našich zemí. Dobu temného středověku tak například zastupuje kaple Korunování Panny Marie na Křivoklátě, jejíž genius loci oslovil snad všechny české panovníky. "Chtěli jsme především ukázat místa, kde čerpali duchovní sílu tehdejší šlechtici a panovníci našich zemí a nechat ožít důležité dějinné i náboženské okamžiky, které ovlivnily české země, tedy i nás samotné", vysvětluje kreativní producent Patrick Diviš. "Během natáčení se nám podařilo odhalit i několik zajímavostí, o kterých jsme na začátku neměli tušení. Třeba, že měl Karel IV. nemanželského syna," dodává režisérka dokumentu Michaela Rozbrojová.
Sídlo českých králů vystřídá postupně renesanční Telč, barokní Valtice, kaple sv. Huberta na Konopišti, která je neodmyslitelně spjatá s Františkem Ferdinandem d´Este nebo zámek v Náměšti nad Oslavou, jehož zdi poskytly před bitvou na Bílé hoře útočiště mnoha protestantským skupinám, aby se vzápětí dostaly do držení katolických pánů. "Věřím, že dokument zajímavým způsobem přiblíží divákům nejen historii, kaple, její stavební vývoj a bohatou barokní výzdobu, ale i její roli v ojedinělé hudební historii místa a v neposlední řadě duchovní význam pro členy všech rodů, které se na Náměšti během staletí vystřídaly. Ani nejlépe zpracovaný televizní dokument ale nenahradí osobní intenzívní prožitek, který můžete pocítit při návštěvě tohoto pozitivního sakrálního prostoru. Proto se těším, že zhlédnutí tohoto pořadu bude pro mnohé diváky pozváním k cestě na Náměšť," říká kastelán zámku Marek Buš.
Diváky provede pořadem historik a zároveň i jeden z odborných garantů Michal Konečný, kterého znají Brňané jako autora populárních průvodců po nacistickém a stalinistickém Brně. "Nikdy by mne nenapadlo, že budu chodit po nočních chodbách zámku v Náměšti, že si budu moci otevřít úchvatný oltář v kapli na Křivoklátě, že povedu rozhovor s hraběnkou Haugwitzovou nebo princem Liechtensteinem. Mimořádný byl pro mne zejména rozhovor s Jiřím Pernesem na Konopišti o arcivévodovi Františku Ferdinandovi d´Este – byla to totiž právě jeho kniha o následníkovi trůnu, která mi před lety otevřela svět posledních generací vládnoucích Habsburků," upřesňuje Michal Konečný. "To, že se nám povedlo natáčet s Johannou Haugwitz, dcerou posledních majitelů náměšťského zámku, a s princem Konstantinem z Lichtenštějna, jehož rodině patřily až do druhé světové války Valtice, považuji za jeden z největších úspěchů. Oba byli příjemní a profesionální. Paní Haugwitz, vychovávaná jako pravověrná katolička, se dokonce provdala za muslima, takže pokračuje v nábožensky tolerantní tradici, která byla pro Náměšť vždycky typická, což je mi jako religionistce velmi sympatické," dodává režisérka Michaela Rozbrojová. (zdroj: cirkev.cz)