Povodně, které se prohnaly Českem, způsobily v královéhradecké diecézi asi nejvíce škod na Broumovsku a na Chrudimsku.
Okamžitě se do pomoci povodní postiženým lidem zapojila Diecézní charita Hradec Králové a její regionální Charity, které organizují materiální sbírky, aktivizují dobrovolníky a poskytují vysoušeče. Sbírky materiální pomoci už vyhlásily Charity v Hradci Králové, Trutnově, Jičíně, Pardubicích, Litomyšli, Kutné Hoře nebo Havlíčkově Brodě, často ve spolupráci s potravinovou bankou nebo dalšími organizacemi. Své pracovníky a dobrovolníky aktivizovaly a jsou připraveni pomáhat ve vyplavených oblastech například Charity Jičín, Trutnov, Litomyšl a Polička. Oblastní charita Pardubice již od víkendu poskytuje pomoc v záplavami postižené obci Luže s evakuací občanů, zapůjčením vysoušečů a odklízením škod s pomocí dobrovolníků. Charitní vysoušeče pomáhají i v Hrochově Týnci díky operativní výpomoci havlíčkobrodské a chrudimské Charity. „Aktuálně díky naší celostátní síti pomáhají v postižených oblastech moravské Charity. Do Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude dopraveno na 720 vysoušečů, 30 sad vysokotlakých ostřikovačů a vysavačů s čerpadly a 10 čerpadel na benzin," informuje Jiří Havelka, povodňový koordinátor a zástupce ředitele Diecézní charity Hradec Králové, a pokračuje: "My jsme také připraveni poskytnout potřebnou pomoc, především zapůjčení vysoušečů, materiální pomoc a pomoc dobrovolníků. Jsme stále v kontaktu s Hasičským záchranným sborem v Hradci Králové, místními krizovými štáby a Charitami.“ Jen v Hradci Králové lidé darovali v první den sbírky potravin 30 krabic pomoci a do potravinové banky dovezli za první dva a půl dne 4,4 tuny potravin a 330 kg drogeristického zboží pro osoby postižené povodněmi.
Na Broumovsku se krátce po opadnutí velké vody přihlásili dobrovolníci s nabídkou pomoci, a také ti, kteří chtějí pomoci finančně či hmotně. Žádné oficiální koordinační centrum na úrovni obcí na Broumovsku nevzniklo, pomoc centrálně koordinuje Hana Colby ze Strategické rady regionu Broumovsko, která pomoc komunikuje přímo se starosty z obcí a zástupci charitativních organizací, firem a také s jednotlivci. „Už se to začíná pořádně rozbíhat, ozývají se mi dobrovolníci, kteří jsou velmi potřební, telefon od rána nepřestává zvonit,” říká koordinátorka pomoci a dodává, že třeba z Oblastní charity Náchod dodali dezinfekci, další dárce nabídl postele, jiná firma nákup nových matrací, vysoušeče přijely z Prahy, a nakoupeny už byly také čtyři generátory do Martínkovic. Finanční sbírku na pomoc povodněmi postiženým obcím na Broumovsku vyhlásila Agentura pro rozvoj Broumovska. „Pomoc budeme koordinovat se starosty a hasiči, aby dorazila tam, kde je nejvíce potřeba. Chceme pomáhat z místa v nejbližším okolí. Děkujeme za případnou podporu, kterou prosím zvažujte, protože bude mnoho míst, kde bude potřeba," řekl zakladatel Agentury Jan Školník.
Skautské středisko Skaláci v Polici nad Metují organizuje potravinovou sbírku, která je určená pro postižené oblasti mimo Broumovsko. „Lidé v zatopených oblastech pitnou vodu, balené suché potraviny nebo čistící prostředky. Na místo je k nim dostanou potravinové banky s pomocí Integrovaného záchranného systému,” říkají Skaláci ke sbírce.
Krajský úřad v Hradci Králové nabízí pomoc i jiného rázu. Pokud by někdo měl podezření na podmáčený svah nebo si nebyl jistý technickým stavem své nemovitosti, může se obrátit, nejlépe přes zástupce své obce, na kraj. „K dispozici budou lidem i obcím také statici, kteří provedou obhlídku vodou poškozených budov, případně také geologická služba, která řeší sesuvy půdy. Vedle toho je kraj v kontaktu s úřadem práce v souvislosti s vyplácením jednorázových náhrad v postižených oblastech,” uvedl hejtman Martin Červíček.