Motto pro letošní ročník znělo: Pokojným lidem patří budoucnost.
Všechny české a moravské diecéze měly jeden společný stan a každá diecéze měla jeden Roll-up, který poskytoval základní údaje o diecézích (poloha, rozloha, počet farností, datum vzniku apod.) a fotografie vybraných pamětihodností. Za naši diecézi jsme ještě vytvořili leták s nejznámějšími poutními místy (Králíky, Neratov, Luže) a se zajímavými sakrálními památkami (výběrově: HK katedrála a bis. rezidence, K. Hora - sv. Barbora a Sedlec, Broumovský klášter, Litomyšl). Na samostatném letáčku se prezentoval nově opravený děkanský kostel v Polné u Jihlavy. Samostatnou německou brožurku měla katedrála Sv. Ducha v HK. Vzhledem k významu bitvy u HK pro německé dějiny jsme ještě letáčkem prezentovali bitvu 1866 a památky na Chlumu s ní spojené. Zájem byl též o památky v Polabí, neboť Labe je řeka společná oběma zemím. Největší zájem byl o mapu celé ČR se sakrálními památkami a poutními místy. Ta byla beznadějně rozebrána již dlouho před koncem celé akce.
Stánek byl hojně navštíven a to zejména lidmi, kteří mají v příhraničí své rodinné kořeny. Časté byly dotazy na konkrétní místa v diecézi např. v Orlických horách či v Podkrkonoší. Ze střední generace přicházeli lidé, kteří v době NDR nemohli příliš cestovat do zahraničí, a tehdejší Československo bylo jednou z mála destinací, kam se mohlo jezdit na dovolenou. Proto znali některá místa z území naší diecéze a zajímali se o jejich aktuální stav. Přišlo též několik pamětníků z řad kněží a řeholnic, kteří vzpomínali na kontakty s tehdejšími českými duchovními a připomínali pomoc s distribucí německé teologické literatury na našem území. Časté byly vzpomínky na pana arcibiskupa K. Otčenáška a na opata Víta Tajovského.
Připomeňme ještě, že to byl právě německý Erfurt, kde někteří režimu nepohodlní čeští duchovní obdrželi tajné kněžské svěcení, neboť ve východním Německu, byť patřilo k bloku socialistických zemí, byla církev svobodnější než v komunistickém Československu.
Mnoho dotazů směřovalo též na aktuální církevní situaci u nás, na obsazenost farností, množství věřících, na aktivity v našich diecézích a farnostech. Navštívili nás též pracovníci některých diecézí, s nimiž má naše královéhradecká diecéze partnerství např. v oblasti školství. PhDr. Petr Polehla
-------------------------------------------------------------
Letošních Katolických dní se zúčastnilo na 23 tisíc lidí, kterým organizátoři nabídli duchovní a kulturní program. Na zahajovací ceremoniál přijal pozvání kancléř Olaf Scholz a německý prezident Frank-Walter Steinmeier.
Do Erfurtu zavítal i biskup litoměřický Mons. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, aby podpořil zástupce z České republiky. Biskup Stanislav Přibyl v pátek 31.května koncelebroval mši svatou v katedrále Panny Marie spolu s biskupem Michaelem Gerberem z Fuldy.
Katolické dny, které se konají každý druhý rok střídavě v různých městech, znamenají v Německu tradici sahající až do roku 1848 a patří k největším a nejvýznamnějším společenským událostem v zemi. Setkávají se na nich laičtí katolíci, ale také političtí a náboženští představitelé z Německa i zahraničí, aby se společně upevnili ve víře a diskutovali o tématech, která mají dopad (nejen) na německou společnost. Poselství pro letošní Katolické dny zaslal i papež František.
Příští Katholikentag se bude konat ve Würzburgu ve dnech od 13. – 17. května 2026.