Zeptali jsme se diecézního ekonoma Ing. Pavla Rathouského.
Inflace, peníze, hospodaření, majetek… Neustále donekonečna omýlaná slova v médiích. Zeptali jsme se tedy na aktuální pohled diecézního ekonoma Ing. Pavla Rathouského, samozřejmě, v kontextu s naší diecézí.
Jaká je momentálně finanční situace královéhradecké diecéze? Jak zamýšlíte financovat provoz diecéze poté, kdy dojde k úplné majetkové odluce mezi církví a státem? Jsme připraveni na rok 2030?
V minulých letech se prozatím dařilo u našeho Biskupství hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Na základě restitučního zákona je církvi každoročně poskytován menší příspěvek na provoz o 5%. Je nutné z navráceného majetku a z investic z finančních náhrad vytvářet nové výnosy, které pokrývají tento úbytek státního příspěvku. Po ukončení vyplácení tohoto státního příspěvku na provoz v roce 2030 musí být výnosy z nové majetkové základny dostatečné k tomu, aby nahradily tento státní příspěvek. V optimální situaci by biskupství mělo mít předem volné finanční prostředky na několik prvních let po ukončení vyplácení státního příspěvku. V případě, že by výnosy z nové majetkové základny nedostačovaly pokrývat pokles příspěvku na provoz, bylo by nutné do financování více zapojit farnosti diecéze a věřící.
Jak hodnotíte investici do developerského projektu Dva domy v pražském Karlíně? Všechny byty jsou již prodány, volný je v této chvíli pouze jeden z komerčních prostorů.
Tuto investici hodnotíme velmi pozitivně, přestože byla učiněna do velmi náročné oblasti developmentu. Zmiňovanou investici považujeme za vhodné doplnění investiční strategie biskupství. Ta se v ostatních oblastech zaměřuje především na nákupy zemědělských a lesních pozemků, nákupy domů a finanční investice. V naší dlouhodobé investiční strategii budou mít obdobné projekty své místo. Ohledně místa realizace obdobných projektů preferujeme největší města naší diecéze a Prahu.
Koordinujete s dalšími diecézemi investiční aktivity, případně se jimi inspirujete?
Ekonomové diecézí jsou v pravidelném vzájemném kontaktu, jsou vzájemně informováni o hlavních investičních aktivitách. Každá diecéze má ovšem své vlastní investiční priority.
Jak hodnotíte diecézní podnikání v lesnictví?
Na základě restitučního zákona byly vydány lesní pozemky na území celé diecéze. Na všech lesních pozemcích hospodaří naše obchodní církevní společnost Diecézní lesy Hradec Králové. Vzhledem k odborné správě je podnikání na lesních pozemcích na dobré úrovni s dlouhodobě udržitelnou ekonomikou.
V Biskupství brněnském se rozjel fond Plus, skrze nějž věřící přispívají na platy kněží. Něco podobného plánuje i Arcidiecéze pražská. Uvažujete o podobném projektu také?
Ano, úvahy o obdobném systému se diskutují i v naší diecézi.
Radí vám v ekonomických záležitostech a investicích specializované firmy nebo externí poradci?
Ano, především při realizaci investičních projektů je samozřejmostí komunikace s našimi externími poradci v oblasti práva, daní a ekonomiky.
Plánujete prodeje některých kostelů či jiných památek, které by pro vás mohly být příliš významnou finanční zátěží?
Ne, v současné době v naší diecézi rozhodně neuvažujeme o úplatném prodeji kostelů nebo obdobných památek. V konkrétních případech se řeší bezúplatné převádění některých kostelů na obce při dodržení striktních smluvních podmínek.
Jak by se měla církev chovat v tržním prostředí?
Schválením restitučního zákona byla církev postavena po mnoha desetiletích do nové role větší samostatnosti v oblasti hospodaření. Důležitým předpokladem by mělo být dlouhodobě udržitelné hospodaření s vlastním majetkem, z jehož výnosů dokáže církev hradit náklady své hlavní činnosti, to vše s ohledem na všeobecné morální zásady.
Více o projektu Dva domy zde.