Výstava a nová kniha mapuje působení členů litomyšlské komunity Řádu zbožných škol.
Výstava Piaristé v Litomyšli
V termínu 27. říjen 2024 – 21. duben 2025.
Výstava k 380. výročí zahájení školského působení piaristů v Litomyšli, která vznikla společnými silami pracovníků Regionálního muzea v Litomyšli a Městské galerie Litomyšl, představí dějiny a působení místní komunity řádu zbožných škol.
Piaristé v Litomyšli provozovali jedno z nejstarších, největších a nejvýznamnějších gymnázií v Českém království a učinili z ní důležité vzdělávací centrum našich zemí. Jejich litomyšlskými školami (tedy nejen gymnáziem, ale i elementární školou a filozofickým ústavem) prošlo široké spektrum absolventů, kteří zanechali hlubokou stopu v soudobém politickém, kulturním i společenském životě (Smetana, Klácel, Brauner, Šembera, Purkyně a řada dalších). V první polovině 19. století zde vedli veřejný filozofický ústav, který byl mezičlánkem mezi studiem na gymnáziích a vysokých školách. Tento ústav, dnes známý především z Jiráskovy Filosofské historie, se těšil velké vážnosti a působila na něm celá řada učenců evropského rozměru.
Vedle dějinné linie předestře výstava také tematické celky zaměřené mj. na architekturu piaristických staveb a jejich výtvarnou výzdobu. Představí také významné osobnosti, jimiž byli např. rektoři koleje Florus Stašek (1782–1862), autor jedněch z prvních daguerrotypií v Čechách, či František Ambrož Stříteský (1912–1989), poslední litomyšlský rektor, odsouzený v roce 1950 Státním soudem za velezradu na 25 let vězení.
Vernisáž výstavy, nad níž převzali záštitu Ministerstvo kultury České republiky, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a starosta města Litomyšl Daniel Brýdl, se uskuteční v sobotu 26. října v 15 hodin.
Nová kniha Piaristé v Litomyšli
Publikace obsahuje dvanáct studií, které komplexně pojednávají o působení členů litomyšlské komunity řádu zbožných škol. Představuje dějiny piaristické koleje od jejího vzniku do současnosti, seznamuje s architekturou piaristických staveb, jejich malířskou a sochařskou výzdobou, piaristickým školským systémem, náboženským životem, řádovou hudbou či školním divadlem a přibližuje dvě velké postavy litomyšlské koleje 19. a 20. století.
Kapitoly:
Milan Skřivánek – Martin Boštík, Z dějin piaristické koleje a piaristických škol v Litomyšli
Veronika Cinková – Eliška Seifertová Racková, Architektura a stavebně historický vývoj areálu piaristických budov v Litomyšli
Petr Arijčuk, Nejen Rotter a Leicher. K účasti brněnských a vídeňských malířů na výzdobách oltářů piaristického kostela v Litomyšli
Martin Pavlíček, Hlavní oltář piaristického kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli
Martin Pavlíček, Braun v Litomyšli a sochařovo dílo ve dvacátých letech 18. století
Petr Šámal, Malířka Amalie von Peter, Litomyšl a piaristé
Václav Bartůšek, Systém piaristických škol v Litomyšli a výuka na nich od založení koleje až po školské reformy Marie Terezie
Jiří Mikulec, Náboženská bratrstva doby baroka u piaristů (nejen) v Litomyšli
Kateřina Bobková-Valentová, Školské divadlo
Jiří Mikuláš, Piaristé a hudba v Litomyšli v letech 1770–1865
Martin Boštík, K životu a filozofickému dílu piaristického profesora Bonifáce Buzka
Martin Boštík, Životní osudy Františka Ambrože Stříteského, posledního rektora litomyšlské piaristické koleje a politického vězně padesátých let
Knihu graficky zpracoval Jiří Lammel. Vydaly ji Regionální muzeum v Litomyšli a Městská galerie Litomyšl. Prvních 33 číslovaných výtisků obsahuje signovanou serigrafii Jakuba Grece Koupání piaristů v Loučné.
Publikace bude veřejnosti představena na vernisáži stejnojmenné výstavy, která začne v hlavní budově Regionálního muzea v Litomyšli v sobotu 26. října v 15 hodin.