V Hradci Králové vrcholí první etapa projektu na téma Etický program DEKACERT.
V Hradci Králové se ve dnech 20. – 21- dubna uskuteční mezinárodní konference, kterou vyvrcholí první etapa projektu Diecézní katolické charity Hradec Králové (dále DCHHK) na téma Etický program DEKACERT® v charitní praxi v Čechách. Konference, která se uskuteční pod záštitou arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy České biskupské konference, a královéhradeckého biskupa Jana Vokála se zúčastní i autorka programu Prof. Dr. Theol. Elisabeth Jünemann. Ta v průběhu projektu vyškolila 12 lektorů, kteří následně diskutují s pracovníky v charitních zařízeních v pěti diecézích o křesťanských hodnotách a etických normách v jejich každodenní práci.
Nositelem projektu zaměřeného na aplikaci Etického programu DEKACERT® německé profesorky z Paderbornu Dr. Theol. Elisabeth Jünemann, který byl původně zamýšlen na 27 měsíců a z důvodu pandemie opakovaně byl prodloužen, je Diecézní katolická charita Hradec Králové. Partnery projektu jsou ACH Olomouc, DCH České Budějovice, DCH ostravsko-opavská, DCH Plzeň a spolupracujícím subjektem Vzdělávací institut pro charitní praxi, o.p.s. Projekt, který byl v obdobném formátu zahájen i na Slovensku, významně podpořila německá Nadace Renovabis.
„Hlavním důvodem pro realizaci tohoto projektu byla skutečnost, že Charita jako organizace se v posledních třech desetiletích velmi výrazně rozvinula a stala se největším poskytovatelem zdravotních a sociálních služeb, humanitární pomoci a realizátorem celé řady navazujících aktivit, projektů v oblasti vzdělávání, prorodinné politiky, prevence kriminality apod. Je také jedním z velkých zaměstnavatelů a koordinátorem tisíců dobrovolníků, má celou řadu příznivců a spolupracovníků. Do Charity přichází pracovat lidé z různých oblastí, různého vzdělání a osobnostního nastavení, ne všichni jsou lidé praktikující křesťanskou víru, ne všichni mají povědomí o církevním zázemí organizace. Přesto jsou v charitě vítáni, jelikož přicházejí s těmi nejlepšími úmysly – pomáhat potřebným v duchu odbornosti a lidskosti, chtějí se podílet na šíření obecného dobra a růst v lásce. Abychom skutečně plnili nejenom veřejné závazky vůči zadavatelům, kterými jsou stát, kraje, obce, potřební občané, ale také i očekávání zakladatele, kterým je církev, cítíme potřebu vzdělávat pracovníky i v této oblasti, vysvětlovat jim hlavní zásady a principy, které církev vyznává, seznamovat je s křesťanskými hodnotami a učit je poznávat je a uplatňovat ve své každodenní charitní službě i ve svém osobním životě,“ vysvětluje podstatu projektu ředitelka DCHHK Anna Maclová .
Konferencí, nad kterou převzali záštitu arcibiskup Jan Graubner a biskup Jan Vokál, bude završena první etapa spojená se vstupem etického programu DEKACERT® do života charitních zařízení v České republice. Tím však tato myšlenka nekončí. I na konferenci bude prezentováno, jak s tímto programem pracovat dlouhodobě a na základě dobré praxe bude program uváděn postupně do dalších zařízení. Jen v Královéhradecké diecézi jich máme přes 240. Charita vnímá člověka jako celistvou bytost a usiluje o to, aby pečovala jak o své pracovníky a dobrovolníky, ale také o uživatele sociálních, zdravotních služeb i navazujících aktivit v celistvosti. Vzdělávání proto zaměřuje nejenom na odbornost jednotlivých profesí, ale také na kultivaci srdce.
Na konferenci zavítají také představitelé Slovenské katolické charity a jednotlivých arci/diecézních Charit. V předvečer hlavního dne konference proběhne v katedrále Ducha Svatého v 18 hodin slavnostní bohoslužba celebrovaná arcibiskupem Graubnerem a poté se uskuteční společné setkání zaměřené na vzájemnou spolupráci obou zemí.