Ředitel poutního centra děkuje všem, kteří stáli za jejím zdárným průběhem.

Národní pouť českých a moravských diecézí ve Svatém roce 2025 v Římě byla zakončena po bohoslužbě v bazilice Santa Maria Maggiore v kapli u mariánského obrazu „Salus Populi Romani“ – „Spása římského lidu“ loretánskými litaniemi a také svěřením naší země a církvev naší zemi Panně Marii. A protože rozhodnutím představených baziliky bylo nutné, abychom se rozdělili na dvě poloviny, mohl jsem zakončit každou Mši svatou pokyny k organizaci, a tedy dvakrát vše svěřit Panně Marii. To první jsem adresoval do roku 1945, kdy zde slavil primici tehdy mladý kněz Karel Otčenášek, tu druhou, když už jako arcibiskup Karel Otčenášek 3. února 2006 jsme tam spolu s tehdejším vedením tehdejší papežské rady pro laiky kardinálem Stanislawem Ryłkem slavili ustanovení WAF-Světového apoštolátu Fatimy s nově potvrzenými stanovami pro země celého světa, nejprve ad experimendum a po pěti letech s definitivním potvrzením stanov i poslání. Toto mariánské církevní hnutí na pokyn papeže Jana Pavla II. navázalo na hnutí Blue Army – Modré armády, tedy Fatimského apoštolátu, který byl založen Mons. Haroldem Colganem v USA již v roce 1947 a který jsem převzal pro ČR jako farář ve Šlapanicích u Brna 16. května 1990. Následně v Třebíči a od roku 1995 v Koclířově. Je rozšířeno v našich diecézích a národní centrum se rozhodnutím církve stalo od roku 2023 centrálním místem pro šíření úcty Panny Marie Fatimské pro 13 zemí střední a východní Evropy ve spojení s replikou místa zjevení - Capelinhy - v areálu sv. Jana Pavla II. v Českomoravské Fatimě v Koclířově.
A právě osobnost biskupa Karla Otčenáška a skrze Koclířov přijetí do královehradecké diecéze úzce spojilo poslání Fatimského apoštolátu v ČR s celou univerzální církví a postupně již od svatovojtěšského milénia v roce 1997 až po letošní národní pouť Svatého roku 2025 jsme se mohli podílet na organizaci a přípravách národních poutí. Svatý rok 2000, národní pouť do Svaté země v roce víry 2013, Národní Eucharistický kongres 2015 (NEK), národní pouť 100. výročí zjevení ve Fatimě, zasvěcení Bohu skrze Pannu Marii 7. 10. 2017 a následně 13. listopad 2019 při poděkování za dar svatořečení sv. Anežky České v listopadu 1989 s předáním monumentu Koruny sv. Anežky s našimi podpisy – otisky. Tato koruna je dodnes umístěna v kapli Evropských patronů přímo v bezprostřední blízkosti hrobu sv. Petra.
S blížícím se - opět po 25 letech - Svatým rokem 2025 padlo rozhodnutí připravit a realizovat opět jednu z dalších mimořádných událostí v naší místní církvi - diecézích - Národní pouť do Říma. Vše bylo, podobně jako v mnoha předešlých poutích, svěřeno královéhradecké diecézi a jejímu biskupovi Mons. Janu Vokálovi. Po ustanovení poutního výboru, poutních referentů z každé z našich diecézí bylo třeba tak, jako vždy, vypracovat nejprve celkový scénář národní pouti, následně pak vést koordinaci všech jednání v Římě v bazilikách a na Dikasteriu pro evangelizaci, koordinovat a propojovat všechny a všechno od liturgie přes výběr a pověření sborů, komunikace s římským Velehradem a kolejí Nepomucenum, s českým velvyslanectvím, cestovními kancelářemi a agenturami, dále vydání a distribuce publikace Průvodce poutníka s národní registrací pro Řím (vyžadovanou a velmi omezenou). A v neposlední řadě koordinace s celým sekretariátem ČBK vedeném P. Romanem Czudkem. Zapomenout nesmím na tiskové oddělení, spolek Člověk a víra. To vše podpořeno úžasnou otevřeností srdcí našich biskupů - pastýřů, vědomi si toho, co prožíváme a jaké požehnání to našim místním církvím přináší.
Chtěl jsem, aby toto zaznělo pro vás, kteří jste se neskutečně a vytrvale modlili, postili a přinášeli oběti. A právě v tom je naše společné dílo s Pannou Marií. Také ona stojí někde jakoby v pozadí, ale stále je naší Matkou, Matkou Církve, Mystického Těla jejího Syna, ona je SPOLU-VYKUPITELKA a my setrváváme s ní.
Mons. Pavel Dokládal