Záměr P. Pavla Sandtnera tak došel realizace.
Zatímco ještě v pátek teplota pozdního předjaří přesahovala 12 stupňů, o den později padal sníh a ostrý mrazivý vítr štípal do tváří. Psa na náhorní planině v Uhrách, nejvýše položené místní části Přibyslavi, by v sobotu 11. března ven nevyhnal, jak praví trefné přirovnání krajně nepříznivého počasí. Ovšem v plánu byla dlouho připravovaná instalace křížové cesty, originálního díla uměleckého kováře Petra Štáfla.
Vztyčit třináct zastavení kovaných symbolů Kristova ukřižování přišli Jan Jajtner, Ondřej Lehrl, Josef Halík, Petr a Pavel Málkovi. Těžké kovové plastiky bylo třeba naložit na valník, zapřáhnout ho za čtyřkolku a strmým úvozem rozvést, vyložit a připevnit na již zahloubené zemní kotvy.
Vše se dělo za zájmu médií. Podívat se přijeli zpravodajka České tiskové kanceláře, fotoreportér deníku Mladá fronta DNES a reportér Českého rozhlasu.
Šestice mladých mužů čtyřhodinovou námahu končila prokřehlá do morku kostí, ale spokojena s tím, že naše město má nový krajinný prvek. Spolek OPUKA (Občané Přibyslavi pro urbanismus, krajinářství a architekturu) ještě kolem poutní cesty vysadí 35 zimních dubů.
Podnět ke zrodu kalvárie dal přibyslavský farář P. Pavel Sandtner. Jeho námětu se ujal kovář Petr Štáfl, který všechny pašijové události - odsouzení Ježíše Krista Pilátem Ponským, Kristovo přijetí kříže a několikerý pád pod ním, potkání s Matkou, pomoc Šimona Kyrenského, přijetí roušky od Veroniky, napomenutí plačící ženy, zbavení roucha, přibití na kříž na Golgotě, smrt, snětí z kříže a uložení do hrobu vyjádřil pouze různým zpodobněním trpícího výrazu Ježíšovy tváře; další postavy základního biblického příběhu nezobrazil.
Kalvárii požehná na Květnou neděli 2. dubna diecézní biskup Jan Vokál.
Poutníci od prvního zastavení v Hesově vyjdou v 15 hodin. Přibližně za hodinu bude pro ně připraveno pohoštění ve dvoře Štáflovy kovárny, dílnu, v níž křížová cesta byla vykována, si lidé budou moci prohlédnout.
Ivo Havlík