Národní pouť začala 28. března v 11 hodin slavením mše v Lateránské bazilice.

Z královéhradecké diecéze vyjelo na 40 poutních autobusů, další diecézané cestovali letadly a další auty. Národní poutě se zúčastňuje také diecézní biskup Mons. Jan Vokál a pomocný biskup Mons. Prokop Brož.
FOTOREPORTÁŽ SPOLKU ČLOVĚK A VÍRA
Ráno prvního dne národní pouti do Říma, která se koná ve dnech 28.–30. března 2025, zahájili čeští a moravští biskupové modlitbou u hrobu svatého Cyrila v bazilice sv. Klimenta. Místo, kde je pohřben jeden ze slovanských věrozvěstů, má pro české věřící zvláštní význam – připomíná kořeny křesťanské víry na našem území i dar slovanského jazyka, který sv. Cyril s Metodějem vtiskli do liturgie a písma.
Zhruba dva tisíce poutníků z celé České republiky se pak dopoledne sešlo v bazilice sv. Jana v Lateránu, kde společně prošli Svatou branou Svatého roku 2025. Slavnostní mši svatou celebroval olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, homilii pronesl plzeňský biskup Tomáš Holub.
Ten ve svém kázání vyzval k opravdovému obrácení, naději a odvaze žít jako křesťané v dnešním světě. Národní pouť podle něj není kulturní událostí ani turistickou návštěvou, ale hlubokým osobním rozhodnutím otevřít se druhým, nést naději a spolupracovat. Naše naděje má být zakořeněná v pravdě a v Kristu – nikoli v pocitech či sentimentalitě.
Biskup Holub rovněž zdůraznil důležitost jednoty, synodálního procesu a života ve společenství. Křesťané mají být svědky a služebníky – světlem a oporou pro své okolí. Kristova láska je podle něj „ostřím nože“, které má sílu proměnit svět. Přijetí cesty kříže znamená následovat Krista pravdivě, i když to není vždy pohodlné.
Páteční program završila křížová cesta v bazilice sv. Pavla za hradbami pod vedením litoměřického biskupa Stanislava Přibyla, která poutníkům nabídla prostor k rozjímání a společné modlitbě během postní doby. (zdroj cirkev.cz)
