Jaký svět chceme zanechat novým generacím?
...ptá se papež František ve videoposelství k zahájení "Platformy iniciativ v duchu encykliky Laudato si'", sedmileté pracovní strategie zaměřené na různé oblasti, od rodin a řeholních institutů přes farní a diecézní společenství po školství, zdravotnictví či podnikání. Účelem platformy je výchova k udržitelnému životnímu stylu, k němž provází sedm dílčích cílů, propojujících ekologii a sociální otázky.
Platformu Laudato si´ v úterý v tiskovém středisku Svatého stolce představil prefekt vatikánského Úřadu pro službu všestrannému lidskému rozvoji, kard. Peter Turkson, sestra Sheila Kinsey z Mezinárodní unie generálních představených a Carolina Bianchi, zastupující Světové katolické klimatické hnutí. Při brífinku, který se konal v souvislosti se zakončením mimořádného Roku Laudato si´, vyhlášeného u příležitosti pátého výročí zveřejnění stejnojmenného dokumentu, zaznělo také videoposelství, ve kterém papež František opakuje výzvu obsaženou ve zmíněné encyklice: "pečujte o Zemi, která je naším společným domovem".
“Tento domov, který nás hostí, už dlouhý čas trpí ranami, které mu sami zasazujeme svým dravým přístupem. Domníváme se, že jsme pány planety a jejích zdrojů a můžeme nezodpovědně nakládat s tím, co nám Bůh dal. Dnes se tyto rány dramaticky projevují v bezprecedentní ekologické krizi, která postihuje půdu, vzduch, vodu a obecně ekosystém, v němž lidé žijí. Současná pandemie tedy ještě silněji upozornila na volání přírody a chudých, kteří jejími následky trpí nejvíce, a zdůraznila, že vše je vzájemně propojené a závislé a že naše zdraví nelze oddělovat od zdraví životního prostředí, ve kterém žijeme”.
V odpověď na toto dvojí – sociální a ekologické - volání Země a chudých papež František považuje za prioritní “nový ekologický přístup, který promění náš způsob obývání světa, životní styl, vztah k zemským zdrojům a vůbec náš pohled na člověka a život”. Cestou, po níž se máme vydat, je tedy “integrální lidská ekologie, která zahrnuje nejen otázky životního prostředí, ale člověka v jeho celistvosti”, aby bylo možné naslouchat “nářku chudých” a být “kvasem pro novou společnost”.
zdroj: vatican.news
Videoposelství papeže Františka a více informací zde.