V klášteře premonstrátů bude v neděli 8.8. v 10.30 hod. celebrovat Mons. Jan Paseka bohoslužbu jako připomínku pohnutého osudu kláštera.
"13. srpna 1968 se v našem klášteře konala tzv. Smírná pouť, které se účastnili kněží vězněni v našem klášteře v době komunismu v letech 1950 – 1956. Pouť vedl pražský arcibiskup František Tomášek. Kněží se společně pomodlili Křížovou cestu, ve které odpustili těm, kteří je nespravedlivě věznili. Zároveň v této modlitbě prosili o odpuštění za pohoršení, které bylo kněžími často též způsobeno. O týden později se podobná akce již nikdy do konce komunistické éry nemohla uskutečnit, protože Československo obsadila vojska Varšavské smlouvy. Každoročně si připomínáme tuto pouť a aktualizujeme odpuštění pro dnešní dobu", říká ke vzpomínkové akci převor kláštera P. Tadeáš Spišák.
Želivský klášter byl založen roku 1139 pro benediktiny, kteří přišli ze sázavského kláštera. Premonstráti je vystřídali o deset let později. V roce 1950 komunisté klášter zrušili a přeměnili ho v internační tábor, v němž byli kněží drženi bez rozsudku. Od roku 1957 byla v klášteře psychiatrická léčebna. Řeholní komunita se mohla vrátit počátkem 90. let.