Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Pouť trvalých jáhnů


Z diecéze
Datum:

Trvalé jáhenství je šancí pro farnosti.

Fotogalerie

V řeholním domě Schönstattských sester Mariiných v Rokoli se minulý víkend sešli se svým diecézním biskupem Janem Vokálem trvalí jáhnové a také ti, kteří jsou ve formaci k trvalému jáhenství. Prožili tak všichni spolu Pouť trvalých jáhnů. Podle P. Prokopa Brože, který má formaci trvalých jáhnů v diecézi na starosti, je statut trvalého jáhenství pro farnosti šancí, aby se z nich stala opravdová živá společenství. Jak řekl také generální vikář Mons. Jan Paseka, jáhenství je možná nyní velká příležitost pro církev, protože nemusíme znovu a znovu hledat kněze, kteří budou pak na farách žít jako samotáři.

„Možná je dnes čas na to, aby byly úkoly ve farnostech rozdané, a tato spolupráce, aby vytvářela nové tkanivo, ze které vzejde opravdu živá farnost. Mimochodem, zatímco kněží ve farnostech se mění, tak jáhni zůstávají a jsou jakýmisi nositeli příběhu farnosti“, myslí si P. Prokop Brož, podle něhož není vyloučené, aby se v budoucnu stal trvalý jáhen správcem farnosti. „Ale nyní zažíváme model, kdy by měl jáhen s knězem vytvořit dobrý tým. Pro život rodiny je také dobré, aby si jáhen uchoval profesi, ve které dobře funguje. Samozřejmě, že pokud by byl jáhen již natolik etablovaný, může nabídnout i další svoje síly a možnosti.  A toto vše souvisí s kvalitní přípravou na jáhenskou službu. Rozhraní mezi rodinou a farností je pro hledání povolání mladého člověka klíčové. Pro mladého člověka se může stát otec - jáhen vzorem a celá tato záležitost by následně mohla přinést další plody v podobě duchovních dalších povolání“, dodává k asimilaci trvalých jáhnů do farností P. Prokop Brož.

Jedním z trvalých jáhnů, kteří se pouti zůčastnili, byl i Dušan Stolarik, který ve farnosti Česká Třebová slouží již několik let. „Je to radost, kterou jsem osobně obdržel, když jsem v roce 2008 konvertoval. Tehdy jsem prožíval velmi těžké existenciální chvíle a farnost Česká Třebová se stala mojí druhou rodinou, kde jsem začal zakoušet radost a pokoj. Nyní je však ta radost o mnoho intenzivnější. Služba mi přinesla mnoho krásných setkání s lidmi, ale též s živým Bohem. Mohu si více uvědomovat to, že všichni jsme Boží děti a každý z nás prožívá radost, ale mnohdy i bolest, ale do této bolesti můžeme pozvat Krista, který uzdravuje, rozradostňuje a vnáší do našich životů nové světlo naděje, radosti a lásky. Je radost pokřtít dítě, doprovázet rodinu, dát i jim zakusit a poznat toho, který je skutečná Láska, přivádět lidi k Ježíši. Je radostí držet za ruku pána, kterému zbývá pár měsíců života a požádá vás před smrtí o křest a pár dní před smrtí vám na otázku "Jak se cítíte?"  odpoví "Tělo už nevládne, ale na duši se cítím, jak znovu zrozen ..." a drží vás přitom za ruku a směje se na vás. To vše přináší služba“, podělil se o radost ze služby Dušan Stolarik.

Mezi aspiranty trvalého jáhenství byl v Rokoli i Jiří Doleček z farnosti Horní Sloupnice: „Nyní, během formace, mě velice naplňuje setkávání se staršími dětmi naší farnosti. Zatímco se rodiče mohou setkat u kávy se svými přáteli a se sousedy v rámci nedělní kavárny, probíhá souběžně katecheze pro tyto děti. Zaujmout děti v dnešní digitalizované době, kdy se na nás ze všech stran hrne velké množství informací, je skutečně dobrodružství. Vyžaduje to určitý čas, který člověk musí velkodušně nabídnout Bohu a druhým lidem na úkor svého pohodlí, ale který je mnohonásobně odměněn vnitřní radostí a vědomím smysluplnosti života“.

Pouti se se svými manželi zúčastnily také ženy, jsou podle Prokopa Brože velmi důležitou inspirací pro pojímání jáhenství. „A nejen jáhenství, dokonce zpětně i pro pojímání celého kněžství. Nejen, že manželka musí dát svému muži písemný souhlas k jáhenské službě, ale ona díky své roli v manželství a rodině vnáší do jáhenské služby další rozměr, ženský element. Příklad. Před lety, kdy byla v naší diecézi také možnost se připravovat na trvalé jáhenství, nedovolila manželka svému muži, aby nastoupil přípravu. Dnes se již dotyčný manžel připravuje. A proč mu to tehdy nedovolila? Zcela intuitivně řekla, že nejdříve se musí konsolidovat jejich rodina a teprve potom bude moci celá rodina být manželovi nápomocna v jeho jáhenské službě. Naprosto uvážlivý přístup. Není totiž možné, aby manžel a otec od rodiny se do jáhenství utíkal. Manželky jáhnů nesmí mít pocit, že jim někdo nebo něco bere jejich manžela a otce jejich dětí“, podal svědectví z praxe P. Prokop Brož.



Další zprávy

Z diecéze, Jubilejní rok 2025

Pohled na Národní pouť očima "našich"

Jak prožívají naši diecézané Jubilejní národní pouť do Říma?
Postní doba

Sobota po 3. neděli postní

Postní zamyšlení na každý den doby postní.
Z diecéze, Jubilejní rok 2025

Královéhradecká diecéze v Římě

...slovy Mons. Pavla Dokládala.