V Dolní Dobrouči se farníci připravují vzorově.
Poutníci naděje z farnosti Dolní Dobrouč, kteří se chystají na slavení Jubilea odjet na národní pouť do Říma, se společně připravují opravdu důsledně. Po několik týdnů se budou scházet, aby si prodiskutovali mnoho témat o Věčném městě samém. Jak sdělil P. Pavel Mistr, sérii přednášek se rozhodli pro farníky připravit protože z farnosti se na pouť do Říma vydá 32 poutníků: „Očekáváme, že poutníků v Římě bude hodně a nebude možné vše vysvětlovat na místě. Takže, kdo je připravený, je připravený“. Farníci z Dolní Dobrouče nabídku přednášek kvitují, na první setkání jich přišlo kolem třiceti, a přišli i ti, kteří zatím cestu do Říma neplánují, ale témata je zajímají. Ta vybrala Radka Blajdová se zaměřením na to, jaké informace se poutníkovi, který se v letošním roce do Říma vydá, můžou hodit. „První téma se zaobírá historií jubileí vyhlášených papeži, dále svatými branami apod. Do prezentací se snažíme zařazovat krátké videoukázky. Při dalším setkání jsme si už virtuálně prošli trasu, kterou poutníci dříve směřovali do baziliky sv. Petra. V příštích týdnech se podíváme i na dějiny Říma. Věnovat se budeme také urbanitickému konceptu Říma a orientaci ve městě. Určitě přiblížíme antické a barokní památky a poslední témata budou věnovaná čtyřem papežským bazilikám, které během poutě navštívíme“, sdělila Radka Blajdová s tím, že na každém setkání se poutníci naučí deset italských slov.
Podle kladných reakcí účastníky setkání baví, zúčastňují se i starší děti, které do Říma na pouť pojedou rovněž. Všichni, kdo na přípravná setkání chodí, mají možnost po představení tématu zůstat na skupinku, kde se navzájem sdílí a společně se zamýšlí nad připravenými otázkami ohledně římské pouti. „Kdo má touhu se do Říma podívat, tak v letošním roce je jedinečná příležitost ho navštívit“, uvedla paní Hana. „Na tom prvním setkání jsem si vlastně uvědomila, co to ten jubilejní rok vůbec je. Pro mě přípravy mají velký význam, nepojedu do Říma už jen tak, ale budu nachystaná“, chválí si přípravu paní Alžběta, a Jiří, který se sice zatím do Říma nepodívá dodal: „Já se tu zase setkávám s lidmi, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu.“
Prezentace, které doprovázejí mluvené slovo, si na faře vytváří sami. Inspirací k některým tématům jsou jim třeba podcasty Z turisty poutníkem, které jsou dostupné na slovenském a anglickém vysílání Vatican News a které připravují Johana Bronková a Elizabeth Lev z teologicko-pastoračního oddělení Dikastéria pro komunikaci a kde se snaží se na různé římské památky nahlédnout očima poutníka. Podle Radky Blajdové jsou velmi zajímavé, měly by se dostat k více poutníkům a nezůstat nepovšimnuty. Účast na přípravách k pouti je otevřena komukoliv, nejen místním farníkům.
„Do Říma letíme společně letadlem a máme zamluvené byty v blízkosti vlakového nádraží Termini kvůli dobré dostupnosti. Budeme se účastnit programu České národní poutě, takže navštívíme papežské baziliky. Kromě toho se určitě podíváme ke Koloseu, Foru Romanu, na Kapitol, projdeme se historickými uličkami v centru, u Pantheonu si dáme výborné cappuccino nebo granitu di caffè v Tazza d´oro a u Giolittiho zase výbornou zmrzlinu. Podíváme se na náměstí Piazza Navona a ke Španělským schodům a rozhodně by nemělo chybět náměstí Piazza del Popolo, kudy dříve poutníci do Říma vstupovali. V plánu máme i jeden večer mimo Řím v takové typické osterii s porchettou (vepřová pečeně s rozmarýnem, česnekem a fenyklem), olivami a vínem. Poutník totiž potřebuje kromě proměny na duši i posílení těla“, dodal ještě Pavel Mistr, duchovní správce farnosti Dolní Dobrouč.