Přehlídka varhanní hudby v České Třebové již tento víkend.
Tradiční pilíře varhanního festivalu zůstávají stejné i letos: zahraniční interpret – regionální prvek – sólové recitály předních umělců – komorní hudba – mladí profesionálové nebo studenti. Festival zahájí koncert komorní hudby, konkrétně varhanami a zpěvem, v kostele Svatého Jakuba v České Třebové. Varhaník Martin Moudrý přednese sólové skladby a poprvé uvede svoji mši „Lux et origo“ pro koncertantní varhany a barytonový sbor. Pěvecky se uvede mužský ansámbl Schola cantus gregoriani pod vedením Jana Lorence. Druhý koncert bude tradiční varhanní recitál v podání profesora Andrzeje Chorosińského, který přednese program s titulem „Romantické varhany“ opět ve svatojakubském chrámu. V pořadí třetí koncert se bude konat v Řetové na rekonstruovaných památkově chráněných Španělových varhanách, které rozezní Michal Novenko, specialista na „starou hudbu“ a mistr improvizace. Závěrečný koncert bude patřit tradičně mladým profesionálním varhaníkům, konkrétně Přemyslu Kšicovi, který v českotřebovském chrámu sv. Jakuba přednese varhanní recitál z díla J. S. Bacha, Maxe Regera, vlastní improvizaci aj. Na všech koncertech zazní obligátní skladba Zdeňka Pololáníka, který je patronem varhanního festivalu.
Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka (čtyři po sobě jdoucí soboty od poloviny září do poloviny října: 24. 9., 1. 10., 8. 10. a 15. 10., vždy od 19 hodin, Česká Třebová a okolní obce)
"Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka je v našem regionu unikát. Páteř programu tvoří sólové recitály varhanní hudby, které se odehrávají především v chrámu sv. Jakuba Většího na koncertních varhanách (Vladimír Grygar 2004). Posluchači si však mohou vyslechnout i programy zaměřené na komorní hudbu, která zní v ostatních chrámových prostorách v České Třebové a v jejím okolí. Každým rokem na festivalu vystoupí alespoň jeden zahraniční umělec, aby svým „kumštem“ obohatil českotřebovské posluchače, ale i publikum přicházející ze vzdálenějších míst. Veřejnost ocení především „nové“ skladby či improvizace anebo nové způsoby interpretace. Kéž by takových posluchačů nejen z odborného publika přibývalo, neboť je opravdu o co stát! Od založení festivalu se za varhanami vystřídali interpreti z Německa, Itálie, Francie, Anglie, USA, Chorvatska, Slovenska ", sdělil jeho organizátor Jan Lorenc.