Tento den je připomínkou poslední večeře, kterou slavil Ježíš s apoštoly.

Velikonoční triduum, nazývané také svaté triduum, představuje vrchol liturgického roku a srdce křesťanské víry. Tři dny, které začínají večerní mší na Zelený čtvrtek a vrcholí slavností Zmrtvýchvstání Páně o Velikonoční neděli, nás uvádějí do tajemství Kristovy lásky, oběti i vítězství nad smrtí. Přinášíme stručnou charakteristiku jednotlivých dnů, abychom mohli více pochopit jejich význam a symboliku.
Zelený čtvrtek je dnem připomínky poslední večeře, kterou slavil Ježíš s apoštoly. Ustanovil při ní svátost kněžství i Eucharistie (tedy svátost Ježíšova Těla a Krve). Dopoledne se proto setkávají všichni kněží diecéze se svým biskupem a světí se posvátné oleje. Oleum infirmorum (olej nemocných), oleum chrismatis (křižmo) a oleum catechumenorum (olej katechumenů). Dále se při této bohoslužbě zvané Missa chrismatis obnovují kněžské a jáhenské sliby.
Večer, po západu slunce, se pak slaví mše svatá se symbolickým mytím nohou učedníkům (připomínka Ježíšovy pokory, tradičně se tak děje dvanácti účastníkům bohoslužby), svatým přijímáním pod obojí způsobou (chleba a vína) a vzpomínkou na Ježíšovu modlitbu v Getsemanské zahradě. Utichají zvony nebo hudební nástroje.
Tímto dnem, resp. přesněji večerem, začíná velikonoční triduum, které končí modlitbou večerních chval o Velikonoční neděli.