Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

V kaplích schönstattských sester lze získat plnomocné odpustky. I v hradecké diecézi


Datum:

Papež František tímto privilegiem podpořil oslavy stoletého jubilea schönstattského hnutí. V diecézi je jeho centrum v Rokoli.

V kaplích schönstattských sester lze získat plnomocné odpustky. I v hradecké diecézi

 

Schönstattská rodina začíná slavit jubilení rok, sto let od svého založení. Hlavním měsícem oslav bude příští říjen, kdy se uskuteční velké poutě jubilea v německém Schönstattě a v Římě. Připomínky odkazu P. Kentenicha jsou však v plánu po celý rok. Prvním krokem k bohatému duchovnímu prožití jubilea je možnost dosáhnout plnomocných odpustků.

 

Ty jsou za obvyklých podmínek (svátostná zpověď, eucharistické přijímání, modlitba na úmysl Sv. otce) věnovány všem členům Díla a ostatním věřícím, kteří se účastní jubilea, pokud upřímně litují svých hříchů. Odpustky může získat každý, kdo se v době od 18. října 2013 do 26. října 2014 zúčastní jubilejních oslav nebo odpovídajících bohoslužeb nebo alespoň určitý čas rozjímá a rozjímání zakončí modlitbou Otče náš, Vyznáním víry a vzýváním Třikrát podivuhodné Matky, Vítězné Královny v Schönstattě, ve stanovených jubilejních dnech v Římě a ve všech schönstattských kaplích na celém světě.

 

Kolébkou a světovým centrem hnutí se stal Schönstatt, místní část městečka Vallendar nedaleko Koblence v Porýní. Od roku 1912 působil v tamním semináři jako spirituál P. Josef Kentenich. Propagátor úcty k Matce Boží založil v dubnu 1914 společně se studenty Mariánskou kongregaci. V červenci téhož roku jim byla dána k dispozici malá kaplička v údolí, zasvěcená archandělu Michaelovi, která už delší dobu nebyla využívána. Ve své přednášce 18. října 1914 představil pater Kentenich mladým studentům svou „tajnou zamilovanou ideu“: „Chtěl bych rád z tohoto místa udělat poutní místo, místo milosti pro náš dům a pro celou německou provincii, a možná ještě pro další využití. Všichni, kteří sem přijdou, aby se modlili, mají zakusit nádheru Panny Marie …“ To se událo v aktu zasvěcení, v úmluvě lásky s Marií, která je uctívána pod titulem Třikrát podivuhodná Matka a Vítězná Královna.

 

Jeho sen se naplnil a na celém světě začaly postupně vznikat kopie této kapličky. V současné době existuje zhruba dvě stě schönstattských center, jejichž středem je věrně vytvořená kopie původní svatyňky v Schönstattu.

 

S schönsttatským hnutím je v královéhradecké diecézi spojené poutní místo v Rokoli u Nového Města nad Metují. Založil ho P. Petr Štěpánek, rodák z nedalekého Náchoda. S hnutím se seznámil v hradeckém semináři, kde vedle českých bohoslovců studovali také němečtí. Jeden z nich pozval své spolužáky v roce 1934 na duchovní obnovu do Kladska, které vedl P. Kastner, pallotin. P. Kastner následně pozval P. Štěpánka a ještě další bohoslovce na prázdninové exercicie do Schönstattu. Po návratu sdílel Petr Štěpánek svoje zážitky a zahájil se skupinou dalších bohoslovců, kteří projevili zájem, pravidelné schůzky v semináři nebo v oratoři. Po svém vysvěcení v roce 1936 nadále šířil spiritualitu Schönstattu a skupina si za své místo zvolila právě Rokoli. P. Štěpánek se po válce stal děkanem v blízkém Novém Městě nad Metují. V padesátých letech neunikl věznění, poté musel vykonávat dělnické profese. Až od roku 1969 se mohl vrátit do Nového Města, kde obětavě působil v kněžské službě až do devadesátých let. Zemřel 12. ledna 2000 v hospici v Červeném Kostelci.   

 

Schönstattské hnutí tvoří celá řada společenství od kněží, přes řádové sestry k laickým rodinám. Právě široký celospolečenský dosah činí hnutí pro mnoho věřících atraktivní.

 

(lb)  


Další zprávy

Ze světa

Mezinárodní eucharistický kongres v Ekvádoru

Fotoreportáž z právě probíhajícího Mezinárodního kongresu v Ekvádoru.
Ze světa

Biskup Jan posílá pozdrav z Ekvádoru

Od 8. do 15. září 2024 se koná 53. mezinárodní eucharistický kongres ve městě Quito v Ekvádoru.
Z diecéze, Česko

Dotkni se nebe

Víkendová pouť do Králík pro rodiče, kteří přišli o dítě.