Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

V Senátu představili sochu sv. Anežky, která bude darována papeži


Datum:

Po putování Českem bude v září předána papeži Františkovi jako dar českého státu k Svatému roku milosrdenství. Sochu vytvořili studenti hořické průmyslovky.

V Senátu představili sochu sv. Anežky, která bude darována papeži

Plastiku české světice představila místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, která dar iniciovala svým zájmem nejen o tuto českou světici, ale i o dialog státu a církví. Při slavnosti promluvil rovněž prorektor Univerzity Karlovy Jan Royt a farář pražské akademické farnosti Tomáš Halík.

"Socha má být symbolem odpovědnosti mocných vůči bezmocným. Takový byl i život Anežky Přemyslovny, která využila svou moc pro pomoc bezmocným. Svatá Anežka je tedy nejen symbolem české státnosti, ale chápu ji též jako symbol odpovědnosti státu vůči nemocným, starým, sociálně slabým, vyloučeným, a v neposlední řadě jako symbol milosrdenství," uvedla Miluše Horská.

Symbolika svaté Anežky má podle ní potenciál zmírňovat napětí mezi většinovou společností a církví. Nabídka daru s jeho symbolikou zaměřenou na milosrdenství může také pomoci v aktivní prezentaci témat spolupráce státu a církví.

Jan Royt přiblížil světici z historického hlediska. Představil též symboliku pískovcové sochy. "Tato socha zosobňuje soustředění a modlitbu. Zosobňuje to, že Anežka byla věrná Nejsvětější Trojici, neboť socha je vybudována na půdorysu trojúhelníku. Za věrnost Boží Trojici a věrnost této zemi musíme vzdát Anežce tu nejvyšší úctu. Je to jedna z největších žen naší historie," řekl.

Tomáš Halík zdůraznil úlohu svaté Anežky v českých dějinách a zejména při Sametové revoluci, která začala pět dní po Anežčině svatořečení. "V tom, že se nejednalo o revoluci hněvu a odplaty, nýbrž že měla sametový charakter, jsem cítil Anežčinu ruku," řekl. S parafrází na slova, která napsal Václav Havel krátce před svou smrtí, Halík uvedl: "Anežka drží nad námi svou ruku. Držte se jí také, budeme to potřebovat."

V červenci bude socha k vidění v rámci Dnů lidí dobré vůle na Velehradě, a poté poputuje do kostelů českých diecézí. Následně bude 10. září 2016 předána jako dar českého státu a Královéhradeckého kraje papeži Františkovi. Umístěna bude v zahradě papežského letního sídla v Castel Gandolfu.

Sochu z vyhnánovského pískovce vyrobili za pět týdnů čtyři studenti školy podle návrhu někdejší studentky Aleny Kubcové z roku 2012. Je již třetí skulpturou tohoto typu. První dvě jsou umístěny v Myštěvsi a v Pavlově. Socha pro papeže je 160 centimetrů vysoká, podstavec na výšku měří 32 centimetrů. I s podstavcem váží zhruba 300 kilogramů. (zdroj: cirkev.cz)


Další zprávy

Ze světa

Biskup Jan posílá pozdrav z Ekvádoru

Od 8. do 15. září 2024 se koná 53. mezinárodní eucharistický kongres ve městě Quito v Ekvádoru.
Z diecéze, Česko

Dotkni se nebe

Víkendová pouť do Králík pro rodiče, kteří přišli o dítě.
Z diecéze

Poutní dům na Hoře Matky Boží hledá kuchaře

Možná právě vy můžete spoluvytvářet pro tisíce poutníků zázemí.