Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Dobré vztahy jsou prioritou: diecéze se vzdávají restitučních žalob vůči krajům


Datum:

Přinášíme prohlášení českých a moravských biskupů k tématu restitučních žalob na kraje a významu vzájemné spolupráce.

Dobré vztahy jsou prioritou: diecéze se vzdávají restitučních žalob vůči krajům

Biskupové ve Velehradě rozhodli o stažení žalob na kraje, v nichž se domáhali určení vlastnictví majetku. Novinářům to po skončení dnešního zasedání českých a moravských biskupů řekl biskup a generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub. "Jde o rozhodnutí jednoznačné ze strany diecezí. Ke stejnému kroku jsou vyzváni také představitelé řádů a kongregací. Tam není možné ze strany biskupské konference tuto věc direktivně rozhodnout," uvedl Holub, podle kterého se však jednání zúčastnili také zástupci řádů, kteří tuto věc podpořili.

 

"Zároveň ale biskupové konstatují, že přechod majetků na kraje dle zákona o majetku krajů obecně probíhal za jiných okolností, než tomu bylo v případě přechodu historického církevního majetku na obce," napsali biskupové v prohlášení. Stažení žalob se tak netýká obcí.

 

Podle Holuba jde o desítky až stovky žalob vůči krajům, přesné číslo biskupům není známo, není ani vyčíslena hodnota majetku. Podle Holuba jde zejména o vzácné movité věci z galerií. "Hodnota je umělecky obrovská a finančně velmi těžko vyčíslitelná. Jedním z klasických příkladů jsou exponáty z Alšovy galerie v Jižních Čechách," uvedl.

 

Biskupové jsou podle Holuba přesvědčení, že konkrétně ve věcech movitých je možnost žalob zcela legitimní. "Nicméně chceme toto vnímat jako vstřícný krok v situaci, která se vyostřila. Nechceme přispívat k dalšímu vyostření těchto věcí před podzimními volbami," uvedl Holub, podle kterého se věc stala součástí politického vymezování se a ne faktické diskuse.

 

"Tento postoj je veden snahou o účinnou spolupráci s kraji v rámci společné starosti o památky, sociální péči, vzdělávání a kulturu," uvedli biskupové ve svém prohlášení. "V souvislosti s touto problematikou je dobré si uvědomit, že až do vydání rozsudku Nejvyššího soudu ve věci kláštera kapucínů v Opočně nebyl podán závazný výklad vztahu zákona o majetkovém vyrovnání a zákona o majetku krajů ohledně nemovitých věcí z původního církevního majetku. Proto některé církevní subjekty využily svého práva a požádaly o přezkum této otázky soudy," uvedli biskupové.

 

Před okresními soudy se začátkem června vedlo či připravovalo 367 sporů, ve kterých církve žalují Státní pozemkový úřad. Domáhají se určení vlastnického práva k nemovitostem, jež stát nechce v restitucích vydat, protože podle něj nejsou jeho majetkem. Vyplývá to z materiálu vládního výboru, který monitoruje proces majetkového vyrovnání státu s církvemi. Další stovky sporů eviduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podaných žalob bylo ke konci března pravděpodobně přes 500.

 

Dokument ze 106. plenárního zasedání České biskupské konference na Velehradě zveřejňujeme v plném znění.


Diecéze se vzdají všech určovacích žalob na kraje

Biskupové českých a moravských římskokatolických diecézí se rozhodli, v rámci snahy o kooperaci a zlepšení vztahů se státem a kraji, vzdát se určovacích žalob zakotvených v zákoně o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi (č. 428/2012 Sb.), které byly diecézemi podány na některé kraje ČR. K tomuto vstřícnému kroku nepopírajícímu zákonné zakotvení možnosti soudního přezkumu též vyzývají řády a kongregace působící v naší zemi.

Tento postoj je veden snahou o účinnou spolupráci s kraji v rámci společné starosti o památky, sociální péči, vzdělávání a kulturu.

V souvislosti s touto problematikou je dobré si uvědomit, že až do vydání rozsudku Nejvyššího soudu ve věci kláštera kapucínů v Opočně nebyl podán závazný výklad vztahu zákona o majetkovém vyrovnání a zákona o majetku krajů ohledně nemovitých věcí z původního církevního majetku. Proto některé církevní subjekty využily svého práva a požádaly o přezkum této otázky soudy.

Zároveň ale biskupové konstatují, že přechod majetků na kraje dle zákona o majetku krajů obecně probíhal za jiných okolností, než tomu bylo v případě přechodu historického církevního majetku na obce.

Závěrem je důležité upozornit na projekty, které jsou již realizovány právě díky majetkovému vyrovnání, zvláště když je toto prohlášení vydáváno na Velehradě, jehož rekonstrukce byla spolufinancována z peněz finanční náhrady. Příklady využití je možné nalézt na stránkách www.sluzbaverejnosti.cz či ve stanovisku generálního sekretáře ČBK na www.cirkev.cz.  

Čeští a moravští biskupové

Na Velehradě dne 7. července 2016


Další zprávy

Ze světa

Biskup Jan posílá pozdrav z Ekvádoru

Od 8. do 15. září 2024 se koná 53. mezinárodní eucharistický kongres ve městě Quito v Ekvádoru.
Z diecéze, Česko

Dotkni se nebe

Víkendová pouť do Králík pro rodiče, kteří přišli o dítě.
Z diecéze

Poutní dům na Hoře Matky Boží hledá kuchaře

Možná právě vy můžete spoluvytvářet pro tisíce poutníků zázemí.