800. výročí založení Hradce Králové otevřela děkovná bohoslužba v katedrále Svatého Ducha.
Slavnostní Mši svatou s prosbou o požehnání městu celebroval v neděli 5. ledna 2025 v 17:00 hod. v katedrále Svatého Ducha Mons Jan Vokál, biskup královéhradecký, za přítomnosti vedoucích představitelů města a dalších významných hostů.
Při slavnostní liturgii zazněla díla Ludwiga van Beethovena, W.A. Mozarta, Antonína Dvořáka, Zdeňka Pololáníka a Luboše Fišera.
Účinkovali:
Harmonie východočeských filharmoniků, umělecký vedoucí Petr Macke, jedná se o orchestr sestavený z členů Filharmonie Hradec Králové a Komorní filharmonie Pardubice
katedrální sbor Cantores Gradecenses a Komorní sbor sbor Severočeského filharmonického sboru Česká Lípa - Liberec, dirigent Josef Zadina
Město Hradec Králové, přirozená krajská metropole, se nachází pouhých sto kilometrů východně od Prahy. Statisícové město plné zeleně leží na soutoku řek Labe a Orlice. Bohatá historie města sahá hluboko do minulosti. První zmínka o Hradci (hrad Hradec) je ve falzu zakládací listiny opatovického kláštera, která má být sepsána roku 1073, ve skutečnosti listina vznikla až o téměř 100 let později a nemůže být prostým opisem starší listiny (neboť v listině jmenovaný král Vratislav II. byl korunován až více než deset let později). K roku 1091 pak hrad Hradec uvádí Kosmova kronika česká, sepsaná v letech 1119 až 1125. K roku 1225 se poprvé v písemné listině (smlouvě) připomíná město (civitas) Hradec, nikoliv s přívlastkem Králové, který se objevuje až od 14. století. Tato písemná listina z roku 1225 je prvním nezpochybnitelným pramenným dokladem o existenci města. Ve středověku byl Hradec Králové věnným městem českých královen, zalíbení v něm nalezly především Eliška Rejčka a Eliška Pomořanská. Od 14. století se stalo město s kompaktním renesančním historickým jádrem přirozeným, vojensky a politicky vlivným centrem regionu s vysokou úrovní vzdělanosti a kultury.
Město pod Bílou věží, jednou z nejvýraznějších dominant východočeské metropole se pyšní i dalšími gotickými, renesančními a barokními stavbami (G. Santini, C. Lurago). Moderní česká architektura v duchu secese a funkcionalismu je dílem světově proslulých architektů profesora Jana Kotěry a jeho žáka Josefa Gočára, jehož pozoruhodná urbanistická koncepce vzbuzuje dodnes obdiv a byla inspirací pro několik dalších generací architektů. Stala se podnětem k tomu, že Hradec Králové je nazýván „Salónem republiky“. Hradec Králové je důležitým dopravním uzlem, sídlem mnoha úřadů, státních institucí, bank a významných průmyslových podniků. S městem je spjata i existence tří vysokých škol, které každoročně poskytují tisícům studentů příležitost ke vzdělání v řadě oborů. Studenti život ve městě obohacují o mnoho kulturních projektů a aktivit.